The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS)

20 May 2015 11:20  52899354 12100364
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS)

Responding to one of the most lively debate on urban space since the discussion of the "reconstruction" of Narodna Square - painting of stairs on Zamkovi Skhody street, uzhgorod.in decided to carry out a mini-study and to evaluate the event firsthand.

While being on the street (which, as you know, is all the stairs and at the grace of guides has a second name "Kiss Street"), we asked every passerby how did they like the update.

So, Mr Desideriy, who lives on this street with the dog Bodri, definitely approves it. He says it has become merrier. Mrs Lisa, apparently a university lecturer, also supports it - she says she often walks these stairs and from now on will be doing it with pleasure. A young man in a white shirt, who just ran down the bright steps, also supports the update. And a couple - Mrs Tetyana and Mr. Yuriy - from now on will be walking here more often...

In any case, painting of these special stairs has left nobody indifferent. If disputes in social networks will result in meaningful discussion about criteria of changes in the urban space, the "rainbow staircase" can be considered a useful event which has triggered the activity of the community. It is possible that the event will become a push to a "live" dialogue about the city and even to other steps aimed at changing the urban environment. For now, the townspeople are voicing their opinions - whether they approve the bright staircase or not. The opinions are often categorical: for some people, it is definitely joyful and beautiful, but for their opponents, it is an unacceptable interference in the historic environment.

And how do you like it?

The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9762)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9810)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9807)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9803)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9791)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9787)
The provocateur stairs or What do you think? (PHOTOS) (сходи) (IMG_9816)

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (12)

Йовжі  22/05/2015 11:56 am

За тото же прибрали і привели в порядок сходи "респект". А за сесь колір , то теперька молодь вживає такой што продавуть у Голандії в "кофе шопах", то я ся зато з сякого кольору не чудуву...


ХАБАРНИЧЕНКО  22/05/2015 11:46 am

Там далі по цій вулиці огорожі "валяться" з обох боків, можуть в будь-який момент впасти на перехожих, про стан покриття тротуару нічого казати, його практично немає. Ні ратота ні перегорілий нічого не зробили за всі роки при владі. Мої знайомі з інших міст дивуються, як в історичному центрі можуть бути настільки жахливі тротуари, кажуть що таких жахливих тротуарів в центрі жодного іншого міста не бачили. P. S. А на рахунок сходів, такого кольору сходів нема в історичному центрі жодного Европейського міста, бачив такого кольору сходи лише в бідних фавелах Ріо-де-Жанейро тому висновки робіть самі.


21/05/2015 9:07 am

Ініціативи це чудово, але може вже досить "дитячого" вандалізу і робити по принципу "ми тут зібрались і так хочемо".


До Вася с шахты  20/05/2015 11:37 pm

Василю, я тобі можу абсолютно безкоштовно розказати де цемент придбати, як каміння ставити, як прибирати...
От коли це все зробиш, автоматично перейдеш з розряду п@издоболу в розряд роботяг!
А п@издыти не мышки ворочати!
Мены подобається і живу в Ужгороді, а ти йди лісом!


Олекса  20/05/2015 8:54 pm

Молодь привела в порядок обєкт часів соцреалізму 60-их років. Ужгород прогримів на всю Україну, звільнившись при цьому хоч в цій частині міста від всякого бруду. Неочікуваний і несподіваний вибух кольорів і креативу! Молодці!

Ілдіко, Вам, шановна, на інші сайти треба!)))


Степан  20/05/2015 8:38 pm

класна ідея, виконавці просто круті, всім подобається, побільше б таких місць і таких активно-креативних людей у місті, а то всюди сірість і убогість, інколи сум пробирає, що так можна засрати місто. Єйфелеву вежу теж критикували, а тепер це найкрутіше місто на планеті, тому на заздрість іншим працюйте далі ...


ІЛДІКО  20/05/2015 8:03 pm

Скоро тамка пройде гей парад. Бугага.


Вася с шахты   20/05/2015 2:26 pm

Подождём когда начнут облазить ,тогда и спросим у народа


  20/05/2015 1:59 pm

вот вот, татьяна, вы правы, лучше бы "выровнять их, укрепить, обойти вокруг цементом. Выполнить укрепительные работы и убрать дочиста возле этих ступенек", - как вы сказали, чем их красить. если патриотизм это раскрасить камень маслянной краской - тогда да, люди которые разделяют мое мнение - пвсевдопатриоты


татьяна  20/05/2015 1:07 pm

А что плохого в том, что унылые и грязные ступени сделали яркими??? Что плохого? Тем, кто вдруг стал непонятными хранителями какой-то истории следовало бы тогда самостоятельно выйти на эти ступеньки, выровнять их, укрепить, обойти вокруг цементом. Выполнить укрепительные работы и убрать дочиста возле этих ступенек. А так сидеть дома и пускать бульбы, убеждая СЕБЯ в "патриотизме", это мерзко.

Дякую тим, хто хоч так притягнув увагу громади до ціх сходинок. Може ті, хто користується ними, та інші "діячі культури та історії", вийдуть та просто приберуть та підремонтують ці сходинки. Тоді можна буде казати і про їх історичність, та про таке інше. А ті, хто так волає про свій історичний патриотизм, вгамують свії істЕричний псведопатриотизм.


  20/05/2015 1:04 pm

На лбу себе пусть нарисуют радугу организаторы, это старая часть города, что будет если все фасады в старой части города будут таких цветов? почему в одном случае историческое наследие должно сохранятся в виде фасадов, а в другом случае быть испорчено масляной разноцветной краской?


R L  20/05/2015 12:35 pm

ярих ковбїв і диванних героїв які в тому числі давали інтервю як та пані яка не з ужгорода і волонтерка і їй це не подобається = обходіть мене стороною, а цей придурок який з управління каже про муніципальну поліцію я його легко посажу тільки за його язик дебілний який навіть не розумє що він молотить ...
як та волонтерка яка взагалі не ужгородка може щось там десь коптіти на стороні, боже упаси щоб її морда мені попалась в місті.... в мене все.

всім хто тримав марку цього проекту, втілив це - Я ЖМУ РУКУ.

Total 12 comments
]]>