Officially: water in Uzhgorod will cost 11.84 per cubic meter

Mukachevo.net  30 June 2014 15:58  226473257 774123
Officially: water in Uzhgorod will cost 11.84 per cubic meter

It follows from the Resolution of the NERC dd. 13.06.2014 № 662 "On the establishment of tariffs for water supply and sewerage of the CE "Production Department of Water Supply and Sewerage System of Uzhgorod."

Thereby, the National commission for the state regulation of public utilities has established the following tariffs for the CP "Production Department of Water Supply and Sewerage System of Uzhgorod":

- for the centralized water supply - 6.28 UAH per 1 cubic meter (excl. VAT)
- for the centralized sewerage - 3,58 UAH per 1 cubic meter (excl. VAT).

The Resolution comes into force on July 1.

Recall that the increase of tariffs for water supply will take place on July 1 across the country. 

However, for example, in Kyiv, the resulting price will be 7.46 UAH per cubic meter.

Thus, according to the Resolution, starting July 1, 2014, the tariff for water supply and sewerage for all consumers in Uzhgorod will be 11.84 UAH per cubic meter.

In this regard, Uzhgorod residents have even begun receiving warnings from the water utility.

Meanwhile, in Mukachevo, they promised that water tariffs would not be increased in July.

Mukachevo.net

Read also

Tomorrow, water supple in Uzhgorod will be suspended again
Tomorrow, water supple in Uzhgorod will be suspended again
55164042 0165612
2 November 2017 15:35
Attention, drivers!
Attention, drivers!
40163058 0164618
20 October 2017 09:59

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (7)

александр  12/07/2014 6:22 pm

бо то европа, бо то хоіли. то є свобода та справедливість. цього просили на майдані. тримайте


Антон  30/06/2014 11:53 pm

Ужгород.ін постить борд Ратушняка! Щось здохло у цьому лісі! )))


Я  30/06/2014 10:58 pm

В Ужгороді 37500 адрес, або абонентів водоканалу. Середній показник споживання води одним абонентом 10 кубів на місяць, переплата за один куб позрівнню з іншими містами приблизно 5 гр. Математика проста: 37500*10*5=1875000гр це сума, на яку ужгородці платять більше за воду чим мешканці других міст, за рік= 22,5 млн гр. Хочется вірити , що після виведення такої великої кількості грошей з загального грошообігу міста, наш водоканал перестане бути дотаційним, і вода в кранах буде не по годинах. Слава ВОДОКАНАЛУ. - See more at: http://www.korzonews.info/region/uzhgorodcy-kategoricheski-protiv-novyh-tarifov-na-vodu__129089#sthash.PDXtMJ8g.dpuf


Читачка  30/06/2014 10:50 pm

Чому ті в кого вода за графіком мають платити, як і ті в кого вода цілодобово? А за новими тарифами взагалі, ціна за пару годин води в день це БРЄД.


Кріс  30/06/2014 8:00 pm

У нас нема лічильника, прописані 3 людиги в квартирі, то тепер нам скільки треба буде платити? До цього платили 149,16 щомісяця


Читач  30/06/2014 7:00 pm

Щось арифметика не пляше 6,28+3,58=9,86, а не 11,86... Якщо б ще позитивно на якості води це відобразилося, і була б вода постійно, а не за графіком...


Володимир  30/06/2014 6:20 pm

Най не брешуть - тарифи розробив Щадей з водоканалом а не НКРЕ! Їм ужгородці до одного міста - Щадей зі Скотарського, Омельяненко (директор водоканала з Чернігова) - їм лиш за свої кишені думати а не про прости люд! Но нич, революція вже не за горами!

Total 7 comments
]]>