Journalists have made their rating

7 June 2014 10:13  11071441 972298
Journalists have made their rating

June 6, on the Day of Journalist, more than three dozen Transcarpathian journalists gathered in the museum-tavern "Detsa u notarya". They were talking about the problems of Transcarpathian journalism and looking for ways to get rid of long-standing and recent problems in the professional environment, Zakarpattya online reported.

As a result, reviving and continuing the tradition of informal journalistic club "Non-Secret Supper", they began with identifying those individuals who in one way or another discredit journalism the most. 

As a result, with joint efforts, they determined leaders of the journalistic anti-rating:

4th place - Vitaliy Meshcheryakov (CEO of the Transcarpathian RSTBC, "Tisa-1" TV channel, "Tisa FM" radio);

3rd place - Oleg Podebriy (the spokesperson of the Ministry of Internal Affairs of Ukraine Office in Transcarpathian region, former press secretary of the former Mayor of Uzhgorod Serhiy Ratushniak) and Larysa Podolyak (newspaper "Ungvar", site "7 dniv" that belong to the ex-mayor of Uzhgorod Victor Pogorelov);

2nd place - Mykola Starosta, non-journalist who crawled into the Internet under the brand name of the "Novyny Zakarpattya";

1st place (with awarding of journalistic anti-prize "Call girl" 2014) - Vitaliy Holub (the editor in chief of the online edition "Vsya Zakarpatska Pravda", which belongs to the Uzhgorod city council deputy Ivan Voloshin).

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (9)

УГУ  10/06/2014 1:35 pm

Не стидно? До Лариси ще багато кому рости і рости. А власні "пєрєбєжкі" всі позабували?


чесність  09/06/2014 5:18 pm

надзвичайно правдивий рейтинг, окрім Мещерякова. Першим мав би бути мент, потім - голубок, а вже за ними інші


Сором  08/06/2014 2:57 pm

Як тепер до Подебрія за інформацією звертатися будете? Чи на планірці Мещерякову в очі дивитися? Список люстраторів від журналістики - в студію! Цікаво, хто в нас в Закарпатті такий безгрішний, авторитетний і дотримується професійної етики? Пригадуєте біблійне: "Хто з вас без гріха, нехай перший підніме камінь і кине..."?


єєєєє  08/06/2014 11:50 am

І не стидно потім буде вам дивитись цим номінованим в очі ? А ще й справу з ними мати ?


Автор  07/06/2014 5:50 pm

Якщо чесно Вам до Подоляк. Ще вчитися та вчитися!


lo  07/06/2014 3:33 pm

Маячня.
Примітивно. Як і інші журналістські рейтинги.


прадед  07/06/2014 12:59 pm

А как же балоговская шавка Дыба? Или по его инициативе создан этот рейтинг?


Обізнаний  07/06/2014 11:13 am

Напевно хтось з "телевізійників" каналу, яких у "Деці" було декілька чоловік, ну ДУУже мітить на місце Мещерякова. Знову боротьба за крісло? А, дійсно, чим заслужив Мещеряков цю "відзнаку"? Можливо б про дискредитацію журнілістики варто б говорити не тим журналістам, які справно "підспівують" кожній владі і отримують від неї чималі дивиденди, а саме реально незалежним журналістам. Таким, наприклад, як Галас Ярослав. Смішно, що до цього списку потрапила Лариса Подоляк - професіонал вищого гатунку! Кожне слово у неї виважене і перевірене... Як би комусь не не подобався "Унгвар", але звинуватити газету у підтасовці чи неправдивах фактах - важко... Можливо авто матеріалу оприлюднить список журналістів, "Не Таємної вечері", які вирішили провести псевдолюстрацію своїх колег напередодні свята. Сумніваюсь, що когось із згаданих у "чорном списку" було запрошено на цей дійство...


16+1  07/06/2014 10:41 am

А чим пан "4 місце – Віталій Мещеряков (гендиректор Закарпатської ОДТРК, телеканал «Тиса-1», радіо "Тиса ФМ")" дискредитує журналістику ? Його журналістської діяльності не видно. А його журналісти працюють так як потрібно - мали б всі бути задоволені (в світлі висвітлення подій останніх 5 місяців).
Видно, хтось вписав його туди з особистої неприязні.
Це дуже по-закарпатські.

Total 9 comments
]]>