In Lviv district, the police fired at and arrested a group of Transcarpathian Right Sector, returning from the ATO

12 August 2014 11:31  415176344 1677239
In Lviv district, the police fired at and arrested a group of Transcarpathian Right Sector, returning from the ATO

"We have lost contact with one of the groups of the Rights Sector, returning from the ATO. Our guys were returning from Donetsk to Uzhgorod" - the spokesman of the Right Sector in Transcarpathia Volodymyr Hlasner reported.

He says: "According to unconfirmed information, somewhere near Stryi, the OCD was waiting and brutally "welcomed" them. Currently, we can not contact anyone. Trying to find them...".

And a few minutes ago, the information was confirmed. Volodymyr informs, "The group of the Rights Sector of Transcarpathia returning from the ATO area was brutally "welcomed" by Lviv OCD. The guys were returning home from the war, after many combat operations and combat missions completed. During the arrest, they opened fire at them. Is this how the country meets its heroes?!!."

As they say, no comments. As you know, in addition to the war in the East, there is an undeclared war of some of the authorities against the patriots; thus, Transcarpathian police sometimes demonstrate their hostility to the Right Sector and regularly try to discredit it. The Right Sector, whose members are now fighting in the East as volunteers, took active part in activities regarding the lustration, including that in the police ranks, fought against the abuse by people in uniforms and so on.

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (16)

Олександр-Запоріжжя  14/08/2014 12:42 pm

Судя по некоторьім коментам вата живет даже на Западной. И не удивительно, что в ПС полно русскоязьічньіх. Сдулись бандеровцьі и передали єстафету Востоку.


Аня  13/08/2014 5:13 am

досить симпатичні в усіх розуміннях хлопці. Особливо Сачко! згідна із Маша.
а ще у них є чорнявий молодий. десь на фото на Сході з гранатометом - хороший.
Розумні толкові, МУЖИКИ.
але в родині не без потвори... на жаль((((


Знающий  13/08/2014 1:34 am

милиция - заложники Шаранича, зарабатывающие ему на очередную ауди. кому война, а кому мать родна.


Роман  13/08/2014 1:30 am

Міліція діяла згідно законодавства україни. Молодці


Маша  13/08/2014 1:18 am

А мені вони подобаються! Особливо Сачко!


От і правильно  12/08/2014 11:57 pm

Націоналісти це лайно, яким не місце в сучасній європейській державі.
Лише демократія!


123  12/08/2014 8:09 pm

аффтора за такую писанина на кол посадить надо. тараканов из головы выведи


закарпатець  12/08/2014 5:32 pm

нефіг зі зброєю роз'їзжати та по будинку мера Садового стріляти - хай трохи поостинуть рочків по 15-ть, бо трошки прибуріли пацани


Гість  12/08/2014 4:52 pm

Сніжаночка-сепаратистка, по закінченню всієї цієї заворушки з тобою зв"язку не буде довічно.


татышо  12/08/2014 3:12 pm

Ой мля... с оружием. а воевать с наемниками даунбасскими им х-ем надо было? Пусть лучше Шараныч расскажет на какие деньги он Q7 купил, когда наши менты сами для АТО себе амуницию покупают, иначе голыми и босыми бы поехали?


Боб  12/08/2014 2:51 pm


тут думати.Шаранич...Медведчуківці бояться їх як вогню.


Пупкин Пуп  12/08/2014 1:07 pm

В свете последних событий (стрельба из Мухи по дому мэра Садового, другие диверсии не меньшего калибра), за любым передвижением нужно следить пристальнее... Чем и занимался УБОП Львова. Но интереснее другое: зачем в новостях нагнетать обстановку? Статья явно написана в обвинительной форме без фактажа, официальной информации... Допустим картину: Едет группа вооруженных людей в форме, выстрелами в воздух ей милиция предлагает остановиться. Останавливаются. Для идентификации их задерживают (проверить, не диверсанты ли, документы на оружие и проч). Обычная ситуация в военное время.


Снежанна  12/08/2014 12:50 pm

Сейчас связи ни с кем нет. И ближайшие 15 лет не будет.


Люди Лохи...  12/08/2014 12:34 pm

...Як інакше пояснити 55% у олігарха. Я не буду захищати і критикувати ПС в даному випадку, але якби громада була розумна, освідчена, то знала б, що кожна цивілізована країна світу та європи колись була відвойована і побудована НАЦІОНАЛІСТАМИ! Бо саме вони є гарантами і борцями за життя і права Нації. Але наш народ, в якого досі є коріння комунізму і совка, цього не знає... і продовжує голосувати за демократів, лібералів, комуністів і прочу херню... . Вас шановні в майбутньому, ще чекають сюрпризи до яких ви не готові, і про які ви навіть і не думаєте, в силу свого обмеженого інтелекту.


Чесному Гласнеру  12/08/2014 12:21 pm

Сьогодні зранку у Стрию на одному із залізничних переїздів було затримано 13 членів закарпатського «Правого сектору» з величезним арсеналом зброї та військового начиння. Про це редакції повідомило джерело у правоохоронних органах краю.
За словами правоохоронця, «правосекторівців» спочатку зупинили за порушення правил дорожнього руху. Відтак кілька їхніх автівок спецгрупа затримала поблизу одного з переїздів у Стрию н Львівщині. Такого накопичення зброї у цивільного населення правоохоронці давно не бачили: окрім кількох десятків автоматів «Калашникова», представники «Правого сектору» везли на Закарпаття протипіхотні міни, бомби, вибухівку, холодну зброю та міномети.


Снежанна  12/08/2014 12:18 pm

Правый сектор снова стрелял в милиционеров? Беспредельщики.

Total 16 comments
]]>