City Hall is not going "to cover their activities" for 115,000 UAH

uzhgorod.in  31 May 2013 11:36  5836899 537592
City Hall is not going "to cover their activities" for 115,000 UAH

Heated debates were provoked during the consideration of the Program for the coverage of local government activities in the media for three years, which is estimated at about 330,000 UAH, i.e. approximately 115,000 per year. Opposition deputies objected and suggested to allocate funds for health care, but only eighteen voted to reject the project.

Then, 31 deputies voted to include TRC "Tisa-1" to the list of media partners and to add 40,000 UAH. However, they fell one vote short to adopt the program in its entirety and with the amendments: 30 deputies voted in support of it.

The mayor said that, in that case, the program should be sent for review and would be considered at the next meeting of the deputies.

Read also

Uzhgorod city council has begun working
Uzhgorod city council has begun working
58125381 0126620
31 May 2016 10:30
Andriyiv wants Tsap as his deputy
Andriyiv wants Tsap as his deputy
471110637 0111724
26 November 2015 12:53

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (5)

Ганя  31/05/2013 3:38 pm

Але, позирайся укусило тя, за газету ся здогадав. Відколи Щадей за ужгородський нарід почав думати, майже балога му світлу путь указав, коли бов секретарьом за газету нич не говорив, бо свою там печатав за людські гроші.


ужгородець  31/05/2013 1:32 pm

А хіба не за кошти платників податків - ужгородців, міська влада утримує комунальну газету Ужгород, яка апріорі створена та покликана висвітлювати діяльність Ужгородської міської ради та її виконавчих органів??? Все згідно т. 5 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування В Україні", тільки цікаво який річний кошторис виділяється на цю комунальну газету????
А додаткові видатки через програму висвітлення діяльності - це корумпована схема через яку місцеві можновладці хочуть забезпечити свій особистий піар в приватних газетах і на ТВ, а можливо ще й отримання "відкату" з цих структур, оскільки всі приватні структури не є на балансі міської влади і розпоряджаються власними коштами на свій розсуд.. Де тут не права опозиція??? Люди, будьте обєктивними!!!


Воловецький  31/05/2013 1:30 pm

Уже задрали щадеі які ніфіга не роблять лиш звиздять, козли


ввв  31/05/2013 12:24 pm

Що зробити? Напевно міській опозиції вигідно, щоб мешканці міста нічого не знали про їхню діяльність і закон їм не указ.


незалежний журналіст  31/05/2013 12:01 pm

Не вводіть людей в оману. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування В Україні", органи державної влади та органи місцевого самоврядування у своїх кошторисах зобов’язані передбачити витрати на висвітлення своєї діяльності засобами інформації. Шановні "обранці" ви боїтеся правди про Вашу діяльність, чи бажаєте щоб народ нічого не знав????????

Total 5 comments
]]>