Watch out! You are being photographed (PHOTOS)

Anastasiya Nozhka for uzhgorod.in Photo from network  7 August 2013 11:23  170742721 1143420
Watch out! You are being photographed (PHOTOS)

Recently, the "Mp Studio" group launched the first in Transcarpathia photo project "One Day Photo", which every resident and visitor of our city can participate in completely for free and... unintentionally. As they say in social network "Vkontakte": "You just have to attract photographer's attention with your bright image, sincere smile and good deeds".

The social objective of the project "One Day Photo" is to inspire creative young people, to promote exciting activities in Uzhgorod outside Ukraine and even Europe.

If you see that you are being photographed on the street, you may be taking part in the new project of our Transcarpathian activists. Then, your photo will be posted in the community, that is constantly updated with new interesting photographs of Uzhgorod residents.

 If your life is gray and lacking color or if you just want to share your colors with others - "One Day Photo" will paint your summer (and later other times of the year) and help promote this interesting activity.

More information and photos of the project at: http://vk.com/onedayphoto

Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (kiUzEfpVxAs)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (O2VZetlM5d4)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (MqFweel69WY)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (XaOnQRU1qaQ)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (sC_6kVw84r4)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (XbQN6IlrQUE)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (YSFxFwRVeyc)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (9wk4y0yAOZY)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (sBmTACc50sk)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (6-oBBDt4YhU)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (EBlCABvxmFM)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (Fpj12IBPCs4)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (Kgror8VP0hw)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (4OSZGia9mGI)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (RRjNuyefd2k)
Watch out! You are being photographed (PHOTOS) (фотографи) (uIYp7DNEDoI)

Read also

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (11)

321  09/08/2013 10:33 pm

2 123
07.08.13 17:12
А як щодо приватності, прав і т.п.??? Якщо мене на вулиці фотографує незнайомець та ще і в інтернет фотки викладає, за таке не лише в голову бють, а ще й в бетон заливають...
------------
Чисто бидляцький коментар, з юридичної точки зору ти правий, але із морально-етичної... В Європі туристи просто гуляють, фотографують прохожих. Всі щасливі, тільки позитивні емоції. А в бетон треба закатувати таких як ти і більшість нашого бидло-гоп суспільства, незадоволеного своїм життям і зганяючого злість на інших людей по будь якій причині, такі як ви тягнете нас ВНИЗ.


Анонім)  08/08/2013 10:32 am

Провокаторша,ты как всегда не угадала...интуиция тебя снова подводит...
Ну ничего, у тебя тоже все еще впереди)


One Day Photo ©   08/08/2013 10:27 am

Всім дякуєм за Вашу думку , критику , підтримку , будем намагатись робити проект ще більш якісніше , позитивніше .

Для Васі з района , в зустрічі є тема "Куди б ви хотіли, щоб ми завітали наступного разу?" та "Цікаві місця Ужгороду" , додавайте Ваші рекомендації , ми з радістью спробуєм прийти в рекомендовані заклади чи мироприемства чи просто до класних та цікавих людей.


провокаторша  08/08/2013 9:05 am

ну всем стало ясно,что "Аноним"-это персонаж,который попросил у папика купить фотик,научился фотошопись свою лейбу "ван дэй фото" и записал себя в ряды фотографов...парень,идейка-то неплохая,но получается пока что скучновато.вместо того,чтоб реагировать на наши с Васьком комменты,иди и фоткай.потенциал есть-то у тебя.развивайся)


Анонім)  08/08/2013 7:31 am

Васі з района: на районі що,фотоапаратів немає??? бачу,у вас,як у всіх "нормальних" пацанів своє бачення світу та смаки...


Вася з района  08/08/2013 1:08 am

Бачив я цього тіпка, який фоткає, хотів з ним добазаритись, почав біжати від мене
Кароче лажа, цей ваш проект, де норм пацани, ніодного на фотках не побачив, тіки дрищі одні
Про баб взагалі мовчу, де сіськи? Шось робіть з цим
Пройдіться по районам, а не тіки в центрі тусіть, пофоткайте норм людей, бійки якісь там, рішалова... В біфлай зайдіть
Вообщем ви мене зрозуміли, сподіваюсь моя думка вплине якось на вас.


думка  07/08/2013 11:56 pm

а чи думали ви, на кількох тисячах фото ви є?
якась компанія людей на вулиці, йде поруч, фотографується, а ви потрапляєте в кадр. Фотку викладають в інет, і ви там є. За такі випадки - теж "в бетон"?
не хайте хороші проекти в місті! Не все ж нам "чорнуха" і "кримінал". суспільство втомилось від негативу! даєш легкість і позитив!


123  07/08/2013 5:12 pm

А як щодо приватності, прав і т.п.??? Якщо мене на вулиці фотографує незнайомець та ще і в інтернет фотки викладає, за таке не лише в голову бють, а ще й в бетон заливають...


Анонім)  07/08/2013 5:10 pm

Кожному своє. Головне, що Ужгород не стоїть на місці, а робить щось на активістських засадах) А щодо першого коментаря, то ніхто ж не заважає вам, шановна провокаторша, фотографувати: "радванских дітей" та "алкашів" - це не входить, як видно з текста у мета проекту, там зовсім інше цікаво для колективу.
Тому, беріть фотоапарат до рук і створюйте на своїй сторінці в соц.мережі "фото дня ", а інші будуть робити те, що цікаво їм. Хай кожен займається тим, що вважає за потрібне.


підтримка  07/08/2013 4:56 pm

Я думаю все ще попереду , проект як підмітили лише розпочався , )


провокаторша  07/08/2013 4:00 pm

посмотрела альбом вк.ерунда полнейшая.идея неплохая,но не реализованная абсолютно.все фотки скучны и однообразны-молодежь в модных заведениях центральной части города,бабульки на набережной,кошки на заборах.не надо брать количеством.где изюминка?где радванские дети,гоняющие голубей?где какие прикольные пары?где алкаши,доказывающие что-то ментам?))лучше бы уж фото дня было,а не набор нелепых снимков.простите,психанула)

Total 11 comments
]]>