Fedir Vashchuk will be the rector of UzhNU

uzhgorod.in  7 September 2012 11:09  121620365 420879
Fedir Vashchuk will be the rector of UzhNU

Today Fedir Vashchuk will be appointed as the rector of UzhNU. This became known to uzhgorod.in from its own sources. According to pro-rector of UzhNU Vasyl Lemak, at 12:00, at the Faculty of Economics the meeting of the managerial staff of the University with the participation of the head of the Transcarpathian Regional State Administration Oleksandr Ledyda will be held. Probably the appointment of the new acting rector of the University will be announced there. It is unknown whether this means the amalgamation of two universities - UzhNU and TSU.

We asked for confirmation of the information to Fedir Vashchuk himself. 

"It is appropriate to ask those who appoint - he replied. "Until the appointment is realized, I shall not comment. However, I can tell you that you are not far from the truth." 

So far the order on the appointment has not been published on the official website of the Ministry of Education.   

Read also

Vashchuk will take students from all commercial universities
Vashchuk will take students from all commercial universities
40220369 020883
7 September 2012 12:33
UzhNU wants to Europe and abandons paper books
UzhNU wants to Europe and abandons paper books
14043123 043845
12 August 2013 13:34
Vashchuk opens paid language courses in UzhNU. Prices
Vashchuk opens paid language courses in UzhNU. Prices
26432567 033200
27 March 2013 18:37
"Summer" for Transcarpathian students has ended
"Summer" for Transcarpathian students has ended
21230288 030881
17 February 2013 16:08

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (4)

Випускник УжНУ  11/09/2012 8:28 pm

Вікторія Кудільчак та Ксенія Скунць, а чого Ви підписуєтеся під всіма статтями "про призначення Ващука в.о. ректора УжнУ"? Щось тут не чисто?! Не треба порівнювати УжНУ і ЗакДУ, це просто не порівнювані речі. Занаю багато людей які навчаються чи навчалися в ЗакДУ, з їхніх слів випливає, що у Вас треба "башляти" за все поголовно. В УжНУ дають можливість вчитися, а якщо ти пупорилий і у тебе не має іншої можливості отримати диплом, ти платиш і то твої проблеми.


ужгород впереди планеты всей  08/09/2012 6:21 pm

а який це такий "європейський рівень" дозволяє все життя вчитись двійочникам "лише би ті платили"????? А, можливо, правильніше вигравати міжнародні гранти серед вишів??? Все це дуже сумно і по-нашому...


ВІкторія Кудільчак (ЗакДУ)  07/09/2012 2:45 pm

Шановні студенти,ви навіть не уявляєте,наскільки вам пощастило з Ващуком Ф.Г. Відтепер студенти,випускники УжНУ відчують справжній смак навчання, він виведе УжНУ на новий, європейський рівень. Вам можна тільки позаздрити!!!!!!!!
Я навчаюсь на юридичному факультеті вже 4 рік і ніколи не платила,а той хто говорить що тепер без грощей не обійтись,що тепер за екзамени треба буде платити більше,дуже помиляється. Той хто хоче навчатись,тому ніколи не прийдеться платити,а інші нехай собі говорять!!!!!!!
На чолі з Ващуком Ф.Г. ЗакДУ процвітало,студенти задоволені були завжди. А тепер нам залишається тільки сльози проливати!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Вітаю вас УжНУ=((((


Ксенія Скунць, студентка ЗакДУ  07/09/2012 2:42 pm

Навчаюсь в ЗакДУ вже четвертий рік.. На юридичному факультеті стаціонарно та на економічному - заочно.. За всі роки жодного разу не платила ні за сесії, ні за поступлення, ні за окремі екзамени чи заліки! У нас платять тільки дебіли які нічого не роблять!

Давайте краще ви розкажіть про то як ви цілими курсами здаєте гроші!!!!

Total 4 comments
]]>