UzhNU Economics Faculty Dean is under recognizance not to leave the country

uzhgorod.in  20 June 2012 09:25  122015009 715487
UzhNU Economics Faculty Dean is under recognizance not to leave the country

The 4th year student of UzhNU Economics Faculty appealed to the regular part of Organized Crime Control Authority of Ukrianian MIA on June 19th, 2012 at 8.05 a.m. with the statement that the Economics Faculty Dean demands bribe in the amount of $1200 for the successful passing of session exams from him and his sister also the 4th year student of UzhNU Economics Faculty.

The Dean was detained when receiving money from the applicant in his ministerial office as a result of OCCA MIA employees’ measures that were taken on 19.06.2012 at 11 a.m. The material evidence – money in the amount of $1200 that were in the right pocket of his trousers – was removed in the witnesses’ presence. The security measure is the recognizance not to leave the country.

Tags: Miklovda, UzhNU, bribe

Read also

All are equal before the law
All are equal before the law
82128927 0130201
10 July 2016 10:32
Vashchuk continues his reforms:
Vashchuk continues his reforms:
32220615 021131
12 September 2012 16:29

Post comment

Users posting offensive comments as to other participants of discussion will be banned by moderator without prior warning or explanation. The information related to these users may be provided to law enforcement authorities upon relevant request.Links and advertising messages are prohibited in the comments!

Comments (7)

Орел Юра  22/06/2012 11:13 am

Це все "підстава" і "провокація". Я вчився на економічному 10-15 років тому і з впевненістю можу стверджувати, що Василь Петрович - чесна і порядна людина, який завжди лояльно ставився до студентів і ніколи не брав хабарі.


я))  22/06/2012 11:13 am

дійсно, правда: 5 років відучилася)) ніхто грошей не вимагав! навіть ті, які дійсно їх беруть. знаєш - нЄт прАблЄм) а то навчили на свою голову. не пропонували би - ніхто би і не брав гроші) потім лиш знають говорити, що в університеті ВСЕ ЗА ГРОШІ! а чим сесія - шукають шляхи "як би то порішати", лиш би не вчитися...


red  21/06/2012 2:33 pm

Дякую, що підтримали мою думку. Нині кожному неуку з грошима батьків потрібен диплом, їм помагають, тягнуть, ставлять оцінки, а вони уміліцію герої великі!


СЛавА  20/06/2012 6:06 pm

Мікловда викладав у мене і через багато років маю повагу до нього - розумна і вихована людина. А ті, хто "працює під прикриттям" - нехай звернуть увагу не на лікарів і вчителів, а на жирні рожі суддів та прокурорчиків - там непочатий край роботи!


Ник  20/06/2012 4:23 pm

Придурки ленивые которые сами не хотят учится и предлагают взятки, а порядочный человек поможет. Свиньи последние, кто действительно учится - тому взяки точно давать не надо, так что учитесь придурки, ане подставляйте порядочниых людей.


Ой!  20/06/2012 12:34 pm

Недоучек надо отчислять, а взятки брать нехорошо, тем более такому уважаемому человеку.


red  20/06/2012 11:27 am

А хто там декан. 1200 на двох недоучок доста нормально. якби ці олухи хотіли вчитися усі би ставили їм оцінки бодай трояки! Нехай ті двоє покажуть свої заліковки: які там оцінки. Я теж вчився в універі і ніхто від мене не просив гроші, бо бачили що вчуся.

Total 7 comments
]]>